حدیث حضرت معصومه (س)

احادیث حضرت معصومه سلام الله علیها
حضرت معصومه(س) یکی از بانوانی است که از محضر پدر بزرگوارش بهره های فراوان برده و همین طور از برادر بزرگوارش حضرت رضا(ع) استفاده برده، و به صورت های مختلف از علوم بدست آورده برای هدایت جامعه بهره برداری نموده است.
ادامه مطلب
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 10"
امام صادق علیه السلام فرمود: زمانى که امنیت از بین مردم رخت بربندد و مردم بر اسبان سوار شوند (و به تاخت و تاز پردازند) و از زنها و بوى خوش کناره گیرى کنند، پس باید از نزد آنان فرار کرد. راوى گفت: فدایت شوم کجا باید فرار کرد؟ امام علیه السلامفرمود: بسوى کوفه و اطراف آن، یا بسوى قم و اطرافش زیرا بلا و گرفتارى از آن دو دفع شده است.
36
از امام جواد علیه السلام نقل شده که فرمود: کسى که عمّه ام را در قم زیارت کند او اهـل بهشت است.
37
امام صادق علیه السلام فرمود: خدا داراى حرمى است که آن مکّه است، و پیامبرش هم حرمى دارد که مدینه است، و امیرالمؤمنین هم حرمى دارد که کوفه است، و ما هم داراى حرمى هستیم که قم است، و بزودى بانویى از فرزند من آنجا دفن مى شود که نامش فاطمه است، هرکسى او را زیارت کند بهشت بر او واجب مى شود. (راوى گفت: امام صادق علیه السلامهنگامى این جمله را فرمود که هنوز مادر امام موسى بن جعفر به او حامله نشده بود).
38
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 9"
امام صادق علیه السلام یادى از کوفه کرد و فرمود: کوفه بزودى از مؤمنان خالى مى شود، و علم از آن جمع مى شود همانطور که مار در لانه اش جمع مى شود، سپس علم و دانش در شهرى که به آن «قم» مى گویند، ظاهر مى شود، و آنجا مرکز علم و فضیلت مى شود، تا جایى که هیچ کس حتى خانمهاى خانه دار در دین مستضعف باقى نمى مانند واین نزدیک ظهور قائم ما (حضرت مهدى علیه السلام) خواهد بود.
29
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هنگامى که مرا به آسمان چهارم بردند، نگاهم افتاد به قبّه اى از دُرّ، که داراى چهار درب و چهار پایه بود همانند پارچه زربافت سبز رنگ، گفتم: جبرئیل، این چه چیزى است که بهتر از آن را در آسمان چهارم ندیدم؟ جبرئیل گفت: شکل شهرى است که به آن «قم» گفته مى شود که بندگان مؤمن خدا در آنجا اجتماع مى کنند و در انتظار محمّد و شفاعت او در قیامت و روز حساب بسر مى برند، غم و اندوه و سختیها به آنها روى مى آورد.
30
امام صادق علیه السلام فرمود: امّا رىّ پس واى بر آن از دو طرفش، و امنیت و آرامش در آن از طرف قم واهل قم است. سؤال شد دو طرفش کدامند؟ امام علیه السلامفرمود: یکى بغداد، و دیگرى خراسان است.
31
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 8"
ابا صلت مى گوید: خدمت امام رضا علیه السلام بودم، گروهى از اهل قم بر ایشان وارد شدند، به امام سلام کردند. امام علیه السلام پاسخ داد و آنان را نزد خود خواند. سپس فرمود: مرحبا بر شما، خوش آمدید! شما شیعیان راستین ما هستید.
22
امام صادق علیه السلام فرمود: خدا به کوفه بر سایر شهرها احتجاج کرده و به مؤمنان آنجا در مقابل مردم سایر شهرها احتجاج مى کند، و بواسطه شهر قم به سایر شهرها هم احتجاج مى کند و به مردم قم به تمام مردم مشرق و مغرب از جنّ و انس محاجّه مى کند، خداوند قم و مردم آن را رها نکرده تا مستضعف (فکرى و فرهنگى) شوند بلکه آنان را موفّق و تأیید کرده است.
23
حماد ناب گفت: گروهى خدمت امام صادق علیه السلامبودیم که عمران بن عبداللّه قمى وارد شد، امام علیه السلاماز حالش سؤال کرد و نسبت به او نیکى و خوشرویى کرد، وقتى برخاست و رفت به امام عرض کردم: اینکه به او این چنین خوبى کردى چه کسى بود؟ فرمود: از اهل قم بود، هیچ ستمگرى قصد بدى به آنها نمى کند جز اینکه خداوند او را مى شکند.
24
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 7"
یکى از اصحاب نقل کرده است: خدمت امام صادق علیه السلامنشسته بودم. امام علیه السلام این آیه را خواند: «فَإذا جاءَ وَعْدُ اُولیهُما...» اسراء/5. یعنى هنگامى که نخستین وعده فرا رسد مردانى پیکارجو را بر شما (بنى اسرائیل) مى فرستیم (تا سخت شما را در هم کوبند حتى براى بدست آوردن مجرمان) خانه ها را جستجو مى کنند، و این وعده اى است قطعى. پس ما گفتیم: فداى شما شویم اینها چه کسانى هستند؟ امام سه بار فرمود: بخدا قسم آنان مردم قم هستند.
15
امام صادق علیه السلام فرمود: تربت قم مقدّس است و مردم قم از مایند و ما هم از آنانیم، هیچ ستمگرى قصد بد به اهل قم نمى کند مگر اینکه عذاب او جلو مى افتد تا وقتى که مردم به برادران خود خیانت نکنند، ولى وقتى که خیانت کنند خداوند ستمگران را بر آنان مسلّط مى کند. آنان یاران قائم ما و دعوتگران حق ما هستند، سپس امام سرش را بطرف آسمان بلند کرد و فرمود: خدایا آنان را از هرفتنه اى مصون بدار و از نابودى نجات بخش
16
حضرت عبدالعظیم مى گوید: از امام عسکرى علیه السلامشنیدم که مى فرمود: مردم «قم» و «آبه»  حدیث آمرزیده اند زیرا آنان جدّم امام رضا علیه السلام را در شهر طوس زیارت مى کنند، آگاه باشید هر کسى او را زیارت کند، و در مسیر راه قطره بارانى به او برسد، خداوند بدن او را بر آتش حرام مى کند.
17
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 6"
امام صادق علیه السلام فرمود: مردم خراسـان نشانه هاى ما هستـند، و مـردم قــم یـاران ما، و مردم کوفه مایه اسـتوارى ما، و اهـل این کوفه از ما هستـند و ما هم از آنها هستیم.
8
على علیه السلام فرمود: درود خدا بر مردم قم، رحمت و لطف خداوند بر آنها باد، خداوند شهرهاى آنان را از باران سیراب نماید.
9
صفوان بن یحیى مى گوید: روزى خدمت امام هفتم علیه السلامبودم، نام قم و مردم قم و تمایل آنها به حضرت مهدى علیه السلامبه میان آمد، امام علیه السلام نسبت به آنان اظهار لطف و مهربانى کرد و فرمود: خداوند از آنان خشنود گردد.
10
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 5"
امام صادق علیه السلام فرمود: زمانى که رنج و زحمت و گرفتارى به شما رو آورد، به قم روى آورید، زیرا قم پناهگاه فاطمیها و محل آسایش مؤمنان است.
1
از امیرالمؤمنین علیه السلام سؤال شد : سالمترین شهرها و بهترین مکانها هنگام نازل شدن فتنه و آشکار شدن شمشیرها کجاست؟ امام علیه السلامفرمود: سالمترین جاها در آن روز زمین جَبَل است، پس زمانى که خراسان مضطرب شود، و بین مردم گرگان و طبرستان جنگ رخ دهد، و سجستان خراب شود پس سالمترین مکان در آن روز شهر قم است.
2
امام هفتم علیه السلام فرمود: قم آشیانه آل محمد صلی الله علیه و آله و پناهگاه شیعیان آنهاست، ولى بزودى گروهى از جوانان آنان بخاطر نافرمانى پـدرانشان و سبک شمردن و مسخره کردن بزرگان و کهنسالان نابود مى شوند، ولى با همه اینها خـداوند شرّ دشمنان و هـرگونه بـدى را از آنان دفـع مى کند.
3
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 4"
حضرت معصومه (س):
برای هر چیزی دارویی است و داروی گناهان استغفار است.
ادامه مطلب
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 3"
جایگاه حضرت معصومه(س)
لقب «معصومه» را امام رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود:
آن حضرت در روایتى فرمود:
«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى.» 
ادامه مطلب
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 2"
احادیثی درباره حضرت معصومه سلام الله علیها
روى القاضى نور اللّه عن الصادق علیه السلام قال:
ان للّه حرماً و هو مکه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا وان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الکوفه الا و انَّ قم الکوفة الضغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فیها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتى الجنة با جمعهم .
ادامه مطلب
ادامه مطلب "پیامک حدیث حضرت معصومه (س) 1"