حدیث امام مهدی (ع)

پیامبر اکرم ( صلّی الله علیه و آله) فرمودند:«همانا جانشینان و اوصیاء من و حجت های الهی بر مردم بعد از من دوازده نفرند اولی آنها برادرم (علی) و آخرینشان فرزندم می باشد.
435
پیامبر اکرم ( صلّی الله علیه و آله) فرمودند: قسم به آن کس که مرا به حق به نبوت مبعوث کرد اگر از دنیا جز یک روز باقی نماند آن روز را طولانی می کند تا فرزندم مهدی در آن روز قیام کند پس عیسی بن مریم فرود می آید و پشت سرش نماز می خواند.
436
پیامبر اکرم ( صلّی الله علیه و آله)فرمودند: خوشا به حال کسی که زمان قائم (علیه السّلام) را درک کند در حالی که قبل از قیامش از او پیروی می کرده به او و ائمه هدا قبل از او متمسک شده و از دشمنانشان، به سوی خداوند بی زاری جسته آنها دوستان من و کریم ترینِ امت من هستند.
437
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 213"
 « مهدی قائم از نسل علی‌بن ابیطالب(علیه‌السلام) است که در اخلاق و اوصاف، شکل و سیما، شکوه و هیبت چون عیسی‌بن مریم است.خداوند به همه پیامبران هرچه داده، به او نیز داده، با اضافاتی. » (روزگار رهایی، ج ۱، ص )
428
فضل ‌بن شاذان از امام صادق (علیه‌السلام) آورده است:
 « هیچ معجزه‌ای از معجزات انبیاء و اوصیاء نیست مگر اینکه خداوند تبارک و تعالی مثل آن را به‌دست قائم (عج) ظاهر می‌گرداند تا بر دشمنان اتمام حجت کند. »  (غیبت نعمانی، ص۱۳)
429
 امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند:
 « و در آن هنگام که آقای ما قائم (عج) به خانه خدا تکیه زده می‌گوید: ای مردم هرکس می‌خواهد آدم و شیث را ببیند، بداند که من آدم و شیث هستم و هرکس می‌خواهد نوح و فرزندش سام را ببیند، بداند که من نوح و سامم و هرکس که می‌خواهد ابراهیم و اسماعیل را ببیند، بداند که من همان ابراهیم و اسماعیل می‌باشم، و هرکس می‌خواهد موسی و یوشع را ببیند، من همان موسی و یوشع هستم، و هرکس می‌خواهد عیسی و شمعون را ببیند من همان عیسی و شمعون هستم. و هرکس می‌خواهد محمد (صلّی‌اللّه‌علیه‌وآله) و علی (علیه‌السلام)را ببیند من همان محمد و امیرالمؤمنین (علیهماالسلام) هستم و هرکس می‌خواهد حسن و حسین را ببیند من همان حسن و حسینم و هر کس می‌خواهد امامان از ذریه حسین (علیه‌السلام) را ببیند بداند که من همان ائمه اطهار هستم، دعوتم را بپذیرید و به ‌نزدم جمع شوید که هرچه گفته‌اند و هرچه نگفته‌اند به‌شما خبر دهم.» (غیبت نعمانی، ص۱۳)
430
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 212"
امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: ولادت صاحب الامر (علیه السّلام) بر این مردم پوشیده است تا بیعت هیچ کس در هنگام ظهور بر گردن او نباشد.
421
امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: برای قائم (علیه السّلام) دو غیبت وجود دارد. یکی بلند مدت و یکی کوتاه مدت، پس در غیبت اول (که کوتاه مدت است) شیعیان خاص او جایش را می دانند اما در غیبت دوم (که بلند است) جز خواص دوستان دینی اش کسی جای او را نمی داند.
422
امام حسن (علیه السّلام)فرمودند: خداوند در زمان غیبت عمر او را طولانی می گرداند سپس او را با قدرت خود به صورت جوانی که سنش کمتر از چهل سال است ظاهر می کند تا همه بدانند خداوند بر هر چیزی تواناست.
423
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 211"
مهدى (عج) برگزیده خداست:
على بن هلال از پدرش روایت نموده که گفت در مرض پیامبر (صلى الله علیه و آله)حضورش شرفیاب شدم، دیدم فاطمه (سلام الله علیها) در بالین پدرش نشسته و اشک مى ریزد چون صداى گریه اش بلند شد، پیامبر(صلى الله علیه و آله) سر برداشت و فرمود:
فاطمه جان! چرا گریه مى کنى؟
ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 210"
از امام باقر (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: « یاران درفش‌های سیاه که از خراسان می‌آیند در کوفه فرود آیند و چون مهدی ظهور کند گروهی را جهت بیعت بسوی او فرستند.»
414
خطیب بغدادی و دیلمی از ابن عباس و ابوهریره روایت کرده‏اند: « هنگامی که پرچمهای سیاه به اهتزاز درآمدند، به قوم فارس احترام کنید؛ زیرا دولت ‏شما با آنها است.»
415
ابن ابى الحدید معتزلى درشرح نهج البلاغه نقل کرده است که: « اشعث بن قیس از میان جمعیت خود را به نزدیکى حضرت علی(علیه السلام) رساند و گفت: یا امیرمؤمنان این سرخ رویان (ایرانیان) که اطراف تو را گرفته‌اند بر ما عرب‌ها غلبه کرده‌اند. حضرت علی(علیه السلام) با پاى خود آرام به منبر مى‌کوبید صعصعة بن صوحان گفت: ما را با اشعث چه کار؟ امروز امیرمؤمنان، درباره عرب سخنی خواهد گفت که هرگز گفته نخواهد شد. حضرت فرمود: کدام یک از این شکم پرستان بى شخصیت که مانند الاغ در رختخواب خود مى غلتد و مانع هدایت مردم می‌گردد، عذر مرا می‌پذیرد؟ آیا تو می‌خواهی من آنها (ایرانیان) را برانم؟ اگر چنین کنم قطعاً نادان خواهم بود. قسم به کسی که دانه را شکافت و انسان را آفرید، ایرانیان شما را برای بازگشت به دین خواهند کوبید، چنانکه شما آنها را برای پذیرش دین کوبیدید.»
416
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 209"
عن علی بن الحسین ( علیه السّلام ) قال: ان اهل زمان غیبه، القائلون بامامته، المنتظرون لظهوره افضل اهل کل زمان. ـ «بحارالانوار، ج 52، ص 122»
امام سجاد ( علیه السّلام ) فرمودند: همانا مردم زمان غیبت همانها که امامت او را پذیرفته اند و منتظر ظهور اویند برتر از افراد همه زمانها هستند.
407
عن محمد بن علی ( علیه السّلام )قال: انه لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج فیملأ الارض قسطا و عدلاً کما ملئت جوراً و ظلماً. ـ «بحارالانوار، ج 51، ص 156»
امام باقر ( علیه السّلام )فرمودند: اگر جز یک روز از دنیا نمانده باشد خداوند آن روز را طولانی می کند تا مهدی قیام کند و دنیا را آنچنان که پر از ظلم و جور شده پر از عدل و داد گرداند.
408
قال امیرالمؤمنین ( علیه السّلام ): هو شابٌ مربوعٌ، حَسَنُ الوجهِ حَسَنُ الثَّعرِ، یَسیلُ شَعرُهُ علی منکبیهِ و نُورُ وجِههِ یَعلُو سَوادَ لحِیتِهِ و رأسِهِ. ـ «بحارالانوار، ج 51، ص 36»
امام علی ( علیه السّلام ) فرمودند: او (مهدی عجل اله فرجه) جوانی است چهار شانه، نیکو روی و زیبا موی که مویش بر شانه اش ریخته و نور صورتش بر سیاهی موی سر و صورتش برتری دارد.
409
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 208"
امام باقر ( علیه السّلام ) فرمودند: هر گاه دیدی فقر و نیازمندی زیاد شد و مردم یکدیگر را نمی شناختند در آن هنگام منتظر امر الهی (یعنی ظهور، ولی عصر عجل اله فرجه) باش. به حضرت عرضه داشتم: جانم بفدای شما فقر و نیازمندی را فهمیدم، اما اینکه فرمود: مردم یکدیگر را نمی شناسند یعنی چه؟ حضرت فرمود: شخصی از شما بنزد برادر دینی اش می رود و نیاز خود را مطرح می کند و از او استمداد می طلبد پس آن شخص به گونه ای به او می نگرد و به صورتی با او سخن می گوید که قبل از آن آنگونه با او برخورد نمی کرد.
400
مهدى، حسینى است:
حذیفة بن یمان روایت مى کند که گفت: پیامبر (صلى الله علیه و آله) خطبه اى ایراد فرمود و آنچه مى باید اتفاق بیفتد به ما اطلاع داد سپس فرمود:
 لولم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله عزوجل ذلک الیوم حتى یبعث رجلاً من ولدى اسمه اسمى .
اگر از عمر دنیا جز یک روز بیشتر نمانده باشد. خداوند آن روز را چندان دراز گرداند تا مردى از اولاد من برانگیزد  که همنام من باشد.
 سلمان برخاست و عرض کرد: اى رسول خدا (صلى الله علیه و آله) از کدام فرزند شما خواهد بود؟ فرمود: از این فرزندم، و دست روى شانه حسین (علیه السلام) گذاشت.
401
قریه اى که مهدى(عج)  از آنجا قیام مى کند:
به سند خود از عبدالله بن عمر روایت نموده که گفت:
 یخرج المهدى من قریة یقال لها کرعة
مهدى(عج) از قریه اى قیام مى کند که آن را کرعه مى گویند .
402
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 207"
عبدالرحمن بن عوف روایت نموده که پیغمبر(صلى الله علیه و آله) فرمود:
لیبعثن الله من عترتى رجلاً افرق الثنایا، اجلى الجبهه ، یملاء الارض عدلاً یفیض المال فیضاً
خداوند از عترت من مردى را برانگیزد که میان دندانهایش باز، و رویش روشن باشد، زمین را پر از عدل کند و به مردم اموال فراوان بخشد.
393
 پیشوا صالح ابوامامه نقل مى کند که رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) براى ما خطبه ایراد کرد و درضمن، از دجّال نام برد و فرمود:
پس شهر مدینه از پلیدیها پاک شود چنان که کوره آهنگرى از کثافات فلزات پاک گردد، آن روز اعلام خواهند کرد که امروز روز آزادى است.
زنى به نام ام شریک عرض کرد: اى رسول خدا (صلى الله علیه و آله) عرب کجا خواهند بود؟
فرمود : در آن روز آنها اندکى بیش نیستند، بیشتر آنان در بیت المقدس مى باشند، اممهم المهدى، رجل صالح پیشواى آنها مهدى است که مردى صالح مى باشد.
394
ظهور هویدا :
ابو سعید خدرى روایت مى کند که پیغمبر (صلى الله علیه و آله) فرمود:
یخرج المهدى فى امتى یبعثه الله عیاناً للناس یتنعم الامة و تعیش الماشیة و تخرج الارض نباتها و یعطى المال صحاحاً .
مهدى(عج) میان امت من قیام خواهد کرد و خداوند او را به طور آشکار براى مردم برانگیزد، مردم در رفاه، و چهار پایان در آسایش باشند، و زمین روئیدنیهاى خود را بیرون دهد و او مال را به طور مساوى میان مردم تقسیم نماید.
395
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 206"
امام صادق (علیه السلام) :
مَن ماتَ و لَم یعرف امام زمانِهِ ماتَ میتةً جاهِلیةً؛
هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.
386
 امام حسین (علیه السلام) :
فى بَیانِ ما یَحدُثُ فى زَمَنِ ظُهورِ المامِ الحُجَّةِ (علیه السلام) : وَ لَتَنزِلَنَّ البَرَکَةُ مِنَ السَّماءِ اِلَى الرضِ حَتّى اِنَّ الشَّجَرَةَ لَتَقصِفُ مِمّا یَزیدُ اللّه‏ُ فیها مِنَ الثَّمَرَةِ وَ لَتُوکَلُ ثَمَرةُ الشِّتاءِ فِى الصَّیفِ وَ ثَمَرَةُ الصَّیفِ فِى الشِّتاءِ وَ ذلِکَ قَولُهُ تعالى: «وَ لَو اَنَّ اَهلَ القُرى آمَنوا وَ اتَّقَوا لَفَتَحنا عَلَیهِم بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الرضِ وَلکِن کَذَّبُوا»؛
در بیان آنچه هنگام ظهور امام زمان (علیه السلام)  رخ مى‏دهد : برکت از آسمان به سوى زمین فرو مى‏ریزد، تا آن‏جا که درخت از میوه فراوانى که خداوند در آن مى‏افزاید، مى‏شکند. (مردم) میوه زمستان را در تابستان و میوه تابستان را در زمستان مى‏خورند و این معناى سخن خداوند است که: (و اگر مردمِ آبادى‏ها ایمان مى‏آوردند و تقوا پیشه مى‏کردند، برکت‏هایى از آسمان و زمین به روى آنان مى‏گشودیم، لیکن تکذیب کردند)
387
 امام موسی کاظم (علیه السلام) :
أفضَلُ العِبادَةِ بَعدِ المَعرِفَةِ‌ إِنتِظارُ‌ الفَرَجِ؛
بهترین عبادت بعد از شناختن خداوند،‌ انتظار فرج و گشایش است.
388
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 205"
عن النبی( صلّی الله علیه و آله) قال: یخرج المهدی من ولدی یصلح الله تعالی امره فی لیله فیملأ الارض عدلاً کما ملئت جوراً. ـ «الصراط المستقیم، ج 2، ص 122»ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 204"
عن ابی جعفر (علیه السّلام): ان الله تبارک و تعالی حیث خلق الخلق ... اخذ المیثاق علی اولی العزم اننی ربکم و محمد رسولی و علی امیرالمؤمنین و اوصیاه من بعده ولاه امری و خزان علمی و انّ المهدی .... ـ «اصول کافی، ج2، ص 8»ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 203"
عن سلمان الفارسی قال: قال رسول الله ( صلّی الله علیه و آله): الائمه بعدی اثنا عشر، عدد شهور الحول و منا مهدی هذه الامه له هیبهُ موسی و بهاءُ عیسی و حکمُ داودَ و صبوُ ایوب. ـ «منتخب الاثر، ص 26»ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 202"
عن امیرالمؤمنین(علیه السّلام) قال: الا و انَّ من ادرکها منا یسری فیها بسراج منیر و یحذو فیها علی مثال الصالحین. ـ«نهج البلاغه، خ 150»ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 201"
لما صالح الحسن بن علی (علیه السّلام) معویه بن ابی سفیان ... قال: اما علمتم انه مامنا الا ویقع فی عنقه بیعه لطاغیه امام زمانه الا القائم الذی یصلی روح الله (علیه السّلام)خلفه. ـ «منتخب الاثر، ص 263»ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 200"
مژده پیامبر (صلى الله علیه و آله) به ظهور مهدى (عج):
ابوسعید خدرى از پیغمبر (صلى الله علیه و آله)  نقل کرده که فرمود :
ابشرکم بالمهدى یبعث فى امتى على اختلاف من الناس زلزال فیملاء الارض عدلاً و قسطاً کما ملئت ظلماً و جوراً یرضى عنه ساکن السماء و ساکن الارض یقسم المال صحاحاً فقال له رجل : و ما صحاحاً ؟ قال : السویة بین الناس .
ادامه مطلب
ادامه مطلب "اس ام اس حدیث امام مهدی (ع) 199"